Únor 2008

Prší

29. února 2008 v 16:09
Bergen upršený- typický obrázek poslednich deseti dní...ale o víkendu hlásí sluníčko, tak snad o dopadne:)
Ale uz vykukují první kytičky,....... bude jaro, jupiiiiiii

Česko-slovenská večeře

26. února 2008 v 20:08
Asi by bylo fajn podělit se s vámi o mé kuchřské umění. Několik lidí, co jsme tu potkala, se zmínilo, že sice vědí, že v Itálii jedí pizzu, Francouzi maj dobrý sýry, Češi mají dobré pivo, ale že by taky rádi ochutnali, co si u nás doma kuchtíme, a tak jsem přibrala do party ještě jednu Češku a další dva Slováky a domluvila si možnost použít větší kuchyň ve vedlejším bloku ( ta naše by nestačila a žádná společná kuchyň tu bohužel není) No, a tak slovo dalo slovo - sestavili jsme jídelníček- Bramboráky a halušky- každý z nás pozval "pár" známých ( cizinců), aby naší dobrůtku ochutnali. Tak jsme se dali večer, na den svátku všech zamilovaných, do díla. Veselý byl hned začátek naší práce, protože jsme sice každý pozvali pár lidí ,ale neměli jsme ani tušení kolik strávníků se dostaví, a navíc jsme museli počítat s rezervou, protože jak už to tu tak chodí, pozvete někoho, ale ten zas pozve další kamarády. No zkrátka, několik lidí vzalo místní Lidl útokem kuchyň se zaplnila pytlíky s bramborama a mohlo se začít strouhat. Přesné údaje nemám, ale odhadem jsme nastrouhali snad deset kilo brambor a pochutnalo si asi dvacet lidí, u smažení jsme se střídali a byli jsme pěkně zpocení, zapotili se ale i Slováci, protože halušky sice snadno vypadají, ale bez správneho vybavení i ty daly zabrat. Důležité je, že všichni odešli spokojení a napapaní, ale přesto si neodnesli ten pravý zážitek, nikdo si totiž nekoupil české pivo, takže zapíjeli norským nebo holanským a to přeci jen není ono. Každopádně těžká práce přinesla svou úrodu a celý minulý týden jsem nemusela vařit ani nakupovat, protože za odměnu zase zvali všichni na večeře mě. A neměla jsem se špatně: Palačinky, pizza na deset zpusobů, zapečené těstoviny po italsku, losos na kari, italské minestrony, cokoladovy dort.....mno určitě jsem na něco zapomněla:) Takže hlady rozhodně neumírám a ani nestačím chodit do tělocvčny aby ze mě nebyl otesánek. Vybil se mi foťák zrovna na tuhle akci, takže fotečky jsou sběr od ruzných autorů, bylo težké sladit barvy, tak jsem vybrala černobílou.) Bohužel nikdo moc nefotil jidlo, ale aspoň vám představim nějaký dalši moje kamarády:)
Tady jsem s Eleri ( Aglie- Walles)- zlatá holka, strašně fajn, jsme si v lecčems podobné, studuje umění a hrozně hezky ujetě se oblíká....
S Michaelem (Rakousko) je děsná sranda, ona se z něj totiž bezvadně dělá sranda- já mu říkám Michael monkey:) chodí totiž denně do posilky a má se strašně rád, občas máme pocit, že jeho sebevědomí je vyšší než ty jejich Alpy, a tak tu do něj všichni rejpeme ale ne a ne mu ho snížit:) Ne je to hodnej kluk- až na tu košili ( je totiž s růžovejma proužkama:):)
Raphael (Švýcarsko)- toho už znáte z bruslení a z výletu k moři- a můj pokus o americký úsměv po třech hodinách vaření a smažení:) studuje bankovnoctví a je Švýcar- dobrá kombinace ne? No pracuju na získání Pinu k jeho kartě, pozvu vás na pivo, až ho budu mít:):)
S plnou pusou halušek a s věčně vysmátým Davidem ( Austrálie)
Tady asi vysvětluju jak vyrobit bramborák- zleva Michel( Rakousko), Georg ( Němec), Nika ( Slovensko- tahle osůbka páchala halušky- taky vypadá zdrchaně:)

Ice skating/ Schlitschuhlaufen/ Korčule/ Bruslení:)

18. února 2008 v 12:34
Náš vláček jednoznačně všechny uchvátil:) - Já, Eva, Georg, Nika, Raphael, Robo
Dámské brusle nepůjčují, ale aspoň byla sranda:)

Výlet k moři

15. února 2008 v 21:37
Sem jezdí bergenští rybáři na dovolenou
Vyrazili jsme na výlet k moři.....
Bylo to : krásné, nepopsatelné, plné suníčka, modré, větrné, odpočinkové, barevné, bez deště, fascinující, nečekané, neplánované, děsně levné, a moc krátké.....
Viděla jsem: moře, hory, skály, ostrůvky, sníh, jezírka, potůček, jednoho rybáře, dvě chycené ryby, duhu, mušličky, barevný doměčky, garáže na lodě, útes, vlny, racky, nějaký obrovský bílý ptáky, rybářský sítě, západ slunce a měsíc.....
Já prostě nemám k tomuhle dni co říct...nedá se slovy popsat...předávkovala jsem se tam blaženým pocitem a ten mě zas chvíli vydrží jako způsob jak odolat bergenským dešťům:)
PS: fotky jsou ve špatné kvalitě, protže mě to větší fotky nedovolí vložit.......
PS 2: Všichni lenoši, co čtete tenhle blog: Napište taky jak se máte vy a co je nového, ne že budete jen vědět všechno o mě a já o vás nic!!!
Abyste mi věřili, že jsem tam vážně byla:)
Až mi bude sedmdesát a budete se chtít stavit na kafe- najdete mě tady.....
Můj první a nejkrásnější norský západ slunce
Tady jsem já plachtící a horský vůdce a organizátor výletu Švýcar Raphael....

Skiing 2

12. února 2008 v 8:46
Měsíc uběhl a můj lyžařský absťák se stal opět nesnesitelným, takže jsem zase vyrazila do Vossu. Vašek- kamarád z Čech, co mě přijel navštívit, měl se mnou ale ráno kříž.. _Vypadalo to na mlhu, zataženo snad i déšť, tak jsem celou cestu hudrovala, a brblala, že v mlze a dešti nelyžuju....Nasedli jsme ale na lanovku, vyjeli nad mraky a tam bylo celý den takhle.....Tak díky Vášo, zamluvil jsi to bezvadně:)

Brazilská večeře

11. února 2008 v 20:45
Brazilko- němka- má spolubydlící mě pozvala na véču ke své kamarádce Brazilce, která je pravá brazilsky energická, ukecaná , snědá, kudrnatá a strašně vtipná. Šli jsme k ní domů do mrňavý uličky a pravýho norskýho dřevěnýho domu, tak to bylo bezva. Večeře teda nakonec byla norská, ale dezert byl pravý brazilský - něco na způsob roteklého kokosového Rafaela- skvělý, ale tak sladký, že i já milovník cukru, jsme musela odmítnout nášup. Pak jsme hráli hru Stop- u nás "město jméno"- jelikož jsme byli z nekolika zemí dohodli jsme, že to budem hrát v aj. Po tom, co jsme si nevzpomněla na žádný auto na "H" ( ne že by nám doma v garíáži stále Honda že?) jsme si řikala, že je čas jít a jeli jsme domů. Bylo to moc fajn...
Zleva Nor, Holanďan, Iráčan, Němka, Brazilka, Já, moje spolubydla- kudrnatá a ukecaná Brazilka zrovna fotí bohužel

My buddies

2. února 2008 v 19:07
Buddy bergen- program, který se snaží, aby zahraniční studenti přišli do kontaktu s norskými studenty a poznali tak Norsko ještě lépe. Do programu se tedy zaregistrovali Norové i cizinci a počítač nás pak k sobě přiřadil, někdy na základě našich společných koníčků, někdy na základě toho, co studujem, některé dvojice říkají, že jejich kombinace je čistě náhodná. No každopádně je to super věc, protože na koljích i ve škole, se pořád potkáváme jen s ostatníma zahraničníma studentama a pokecat si s Norem pak člověk moc šanci nemá.
Já mám buddy hned dva:) ten první se jmenuje Terje, píše právě diplomku z hoistorie, je to hodnej kluk, ale moc nemluví a pořád říká, že je na všechno moc starej ( je mu asi 26). protože nám napsali, že jsou ještě nějaký Norci volní, tak jsme si řekla proč ne a zažádala o druhého. No a dali mi Oleho, sice vůbec jako Nor nevypadá, narodil se v Kolumbii a Norové ho adoptovali, ale je moc hodnej, je akční, vzal mě na pizzu, do muzea a uvařil mi tradiční norské jídlo. Miluje naši pohádku Tři oříšky pro popelku, fakt by mě nenapadlo, že na to koukají až tady. Pořád chce ať ho naučím "Kdepak ty ptáčku hnízdo máš...":) ale ja fakt zpívat neumím, nemáte to někdo prosím v digitalníní podobě? mp3? zachraňte mě:) :)
No a půjdeme bruslit a taky na pravé kolumbijské kafe ke Kolumbijcovi Juanovi, kterej se mnou chodí na norštinu:)
Buddy Ole mi kuchtí večeři.Prej tuhle fotku musím poslat jeho mamce, nikdy mu nevěří, že umí udělat víc než ohřát vodu, ale fakt to bylo znamenité.
Tak takhle se to jejich národní jídlo jmenuje, neptejte se mě ale jak se to čte, to si pořád nemůžu zapamatovat. jsou to takový masový šišky z mletýho masa, s bramborama a mrkvi , někdy anansem, bylo to mňami:)
Tak tady mě máte- a ani jsem se tou omáčkou nepokecala heč:)
No a tohle je Terje- můj "starý a busy" buddy, fotka je to hrozná, zamlžená, ůepší zatím nemám- ale je to krásnej důkaz, že můj foták se ještě na místní počasí neaklimatizoval- než jsme přišli na párty pěkně mi promokl celý batoh:(

Sněží

2. února 2008 v 15:55
Bude zima bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš.....Hurá, do Bergenu dorazila zima, už dva dny nám tu chumelí a je tu bílá pohádka. Zatím se mi to děsně libí, musím doufat, že pohádka do pondělí roztaje a budu moct jet do školy na kole:)
Bergen v bílém
U zamrzajícího fjordu a cedule která hlásá: "Zákaz koupání a opalování" :):)